WIMA MKS4O121502F00KSSD
Part No.:
MKS4O121502F00KSSD
Datasheet:
Chuangxin CloudMKS4O121502F00KSSD.pdf
Description:
CAP FILM 0.015UF 10% 1KVDC RAD
Capacitance:
0.015 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
400V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.406" L x 0.224" W (10.30mm x 5.70mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)
Datasheet:
1. How to order MKS4O121502F00KSSD on Chuangxin Cloud?
3. Are the MKS4O121502F00KSSD price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MKS4O121502F00KSSD?
Image MKS4O121502F00KSSD
Part Number MKS4O121502F00KSSD
Manufacturer WIMA
Package/Case Radial
Capacitance 0.015 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 400V
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.406" L x 0.224" W (10.30mm x 5.70mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)