WIMA MKS4F052707G00JSSD
Part No.:
MKS4F052707G00JSSD
Datasheet:
Chuangxin CloudMKS4F052707G00JSSD.pdf
Description:
CAP FILM 27UF 5% 250VDC RADIAL
Capacitance:
27 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
160V
Voltage Rating - DC:
250V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
1.634" L x 0.787" W (41.50mm x 20.00mm)
Height - Seated (Max):
1.555" (39.50mm)
Lead Spacing:
1.476" (37.50mm)
Datasheet:
1. How to order MKS4F052707G00JSSD on Chuangxin Cloud?
3. Are the MKS4F052707G00JSSD price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MKS4F052707G00JSSD?
Image MKS4F052707G00JSSD
Part Number MKS4F052707G00JSSD
Manufacturer WIMA
Package/Case Radial
Capacitance 27 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 160V
Voltage Rating - DC 250V
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.634" L x 0.787" W (41.50mm x 20.00mm)
Height - Seated (Max) 1.555" (39.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)