WIMA MKS4C055607D00KSSD
Part No.:
MKS4C055607D00KSSD
Datasheet:
Chuangxin CloudMKS4C055607D00KSSD.pdf
Description:
CAP FILM 56UF 10% 63VDC RADIAL
Capacitance:
56 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
40V
Voltage Rating - DC:
63V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
1.634" L x 0.591" W (41.50mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max):
1.024" (26.00mm)
Lead Spacing:
1.476" (37.50mm)
Datasheet:
1. How to order MKS4C055607D00KSSD on Chuangxin Cloud?
3. Are the MKS4C055607D00KSSD price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MKS4C055607D00KSSD?
Image MKS4C055607D00KSSD
Part Number MKS4C055607D00KSSD
Manufacturer WIMA
Package/Case Radial
Capacitance 56 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 40V
Voltage Rating - DC 63V
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.634" L x 0.591" W (41.50mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max) 1.024" (26.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)