WIMA MKS4C055607D00KSC9
Part No.:
MKS4C055607D00KSC9
Manufacturer:
WIMA
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
Chuangxin CloudMKS4C055607D00KSC9.pdf
Description:
CAP FILM 56UF 10% 63VDC RADIAL
Manufacturer:
WIMA
Package/Case:
Radial
Capacitance:
56 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
40V
Voltage Rating - DC:
63V
Dielectric Material:
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.634" L x 0.591" W (41.50mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max):
1.024" (26.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
1.476" (37.50mm)
Applications:
Automotive; DC Link, DC Filtering
Ratings:
AEC-Q200
Features:
Datasheet:
1. How to order MKS4C055607D00KSC9 on Chuangxin Cloud?
3. Are the MKS4C055607D00KSC9 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MKS4C055607D00KSC9?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MKS4C055607D00KSC9
Part Number MKS4C055607D00KSC9
Manufacturer WIMA
Package/Case Radial
Capacitance 56 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 40V
Voltage Rating - DC 63V
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.634" L x 0.591" W (41.50mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max) 1.024" (26.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)