WIMA MKS4B054706F00MSSD
Part No.:
MKS4B054706F00MSSD
Datasheet:
Chuangxin CloudMKS4B054706F00MSSD.pdf
Description:
CAP FILM 47UF 20% 50VDC RADIAL
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
30V
Voltage Rating - DC:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
1.240" L x 0.591" W (31.50mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max):
1.024" (26.00mm)
Lead Spacing:
1.083" (27.50mm)
Datasheet:
1. How to order MKS4B054706F00MSSD on Chuangxin Cloud?
3. Are the MKS4B054706F00MSSD price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MKS4B054706F00MSSD?
Image MKS4B054706F00MSSD
Part Number MKS4B054706F00MSSD
Manufacturer WIMA
Package/Case Radial
Capacitance 47 µF
Tolerance ±20%
Voltage Rating - AC 30V
Voltage Rating - DC 50V
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.240" L x 0.591" W (31.50mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max) 1.024" (26.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)