Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MKP385547040JPP2T0
Part No.:
MKP385547040JPP2T0
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Package:
Radial
Datasheet:
Chuangxin CloudMKP385547040JPP2T0.pdf
Description:
CAP FILM 4.7UF 5% 400VDC RADIAL
Manufacturer:
Package/Case:
Radial
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
200V
Voltage Rating - DC:
400V
Operating Temperature:
-55°C ~ 110°C
Size / Dimension:
1.634" L x 0.709" W (41.50mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max):
1.280" (32.50mm)
Lead Spacing:
1.476" (37.50mm)
Applications:
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Datasheet:
1. How to order MKP385547040JPP2T0 on Chuangxin Cloud?
3. Are the MKP385547040JPP2T0 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MKP385547040JPP2T0?
Image MKP385547040JPP2T0
Part Number MKP385547040JPP2T0
Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Package/Case Radial
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 200V
Voltage Rating - DC 400V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.634" L x 0.709" W (41.50mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.280" (32.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)