WIMA MKP2J016801C00JSSD
Part No.:
MKP2J016801C00JSSD
Manufacturer:
WIMA
Package:
Radial
Datasheet:
Chuangxin CloudMKP2J016801C00JSSD.pdf
Description:
CAP FILM 6800PF 5% 630VDC RADIAL
Manufacturer:
WIMA
Package/Case:
Radial
Capacitance:
6800 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
250V
Voltage Rating - DC:
630V
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Size / Dimension:
0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):
0.335" (8.50mm)
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Applications:
Automotive; High Frequency, Switching
Ratings:
AEC-Q200
Features:
Datasheet:
1. How to order MKP2J016801C00JSSD on Chuangxin Cloud?
3. Are the MKP2J016801C00JSSD price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MKP2J016801C00JSSD?
Image MKP2J016801C00JSSD
Part Number MKP2J016801C00JSSD
Manufacturer WIMA
Package/Case Radial
Capacitance 6800 pF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 250V
Voltage Rating - DC 630V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)