Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MKP1839547161
Part No.:
MKP1839547161
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
Chuangxin CloudMKP1839547161.pdf
Description:
CAP FILM 4.7UF 1% 160VDC AXIAL
Manufacturer:
Package/Case:
Axial
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±1%
Voltage Rating - AC:
100V
Voltage Rating - DC:
160V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.610" Dia x 1.634" L (15.50mm x 41.50mm)
Height - Seated (Max):
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
Applications:
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Ratings:
Features:
Datasheet:
1. How to order MKP1839547161 on Chuangxin Cloud?
3. Are the MKP1839547161 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MKP1839547161?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MKP1839547161.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MKP1839547161
Part Number MKP1839547161
Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Package/Case Axial
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±1%
Voltage Rating - AC 100V
Voltage Rating - DC 160V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.610" Dia x 1.634" L (15.50mm x 41.50mm)