MIC69301-1.2YME-TR.pdf
MIC69301-1.2YME-TR.pdf
| Image |  |
| Series | - | - | - | - | - |
| Package/Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Output Configuration | Positive | Positive | Positive | Positive | Positive |
| Output Type | Fixed | Fixed | Fixed | Fixed | Fixed |
| Number of Regulators | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V | 5.5V | 5.5V | 5.5V | 5.5V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.2V | 1.2V | 1.2V | 1.2V | 1.2V |
| Voltage - Output (Max) | 4.5V | 4.5V | 4.5V | 4.5V | 4.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.5V @ 3A | 0.5V @ 3A | 0.5V @ 3A | 0.5V @ 3A | 0.5V @ 3A |
| Current - Output | 3A | 3A | 3A | 3A | 3A |
| Current - Quiescent (Iq) | 5 mA | 5 mA | 5 mA | 5 mA | 5 mA |
| Current - Supply (Max) | 75 mA | 75 mA | 75 mA | 75 mA | 75 mA |