Microchip Technology MIC5252-2.85YM5-TR
Part No.:
MIC5252-2.85YM5-TR
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Chuangxin CloudMIC5252-2.85YM5-TR.pdf
Description:
IC REG LIN 2.85V 150MA SOT23-5
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.85V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.25V @ 150mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
150 µA
Current - Supply (Max):
200 µA
PSRR:
63dB ~ 48dB (10Hz ~ 10kHz)
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-5
Datasheet:
1. How to order MIC5252-2.85YM5-TR on Chuangxin Cloud?
3. Are the MIC5252-2.85YM5-TR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MIC5252-2.85YM5-TR?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MIC5252-2.85YML-TR MIC5252-3.0BM5TR MIC5252-2.85YM5-TR MIC5252-3.0YM5-TR MIC5252-4.75YM5-TR
Series - - - - -
Package/Case SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 6V 6V 6V 6V 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V 2.85V 2.85V 2.85V 2.85V
Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 150mA 0.25V @ 150mA 0.25V @ 150mA 0.25V @ 150mA 0.25V @ 150mA
Current - Output 150mA 150mA 150mA 150mA 150mA
Current - Quiescent (Iq) 150 µA 150 µA 150 µA 150 µA 150 µA
Current - Supply (Max) 200 µA 200 µA 200 µA 200 µA 200 µA
PSRR 63dB ~ 48dB (10Hz ~ 10kHz) 63dB ~ 48dB (10Hz ~ 10kHz) 63dB ~ 48dB (10Hz ~ 10kHz) 63dB ~ 48dB (10Hz ~ 10kHz) 63dB ~ 48dB (10Hz ~ 10kHz)
Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C