Amphenol Socapex MHDAS2F016YDE50
Part No.:
MHDAS2F016YDE50
Manufacturer:
Amphenol Socapex
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudMHDAS2F016YDE50.pdf
Description:
MICRO HDAS 16 FEMALE STRAIGHT PC
Manufacturer:
Amphenol Socapex
Series:
Micro HDAS
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Female Socket
Style:
Board to Board
Number of Positions:
16
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.050" (1.27mm)
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Threaded
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
50.0µin (1.27µm)
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
0.213" (5.40mm)
Contact Length - Post:
0.118" (3.00mm)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Mated Stacking Heights:
Ingress Protection:
Features:
Jackscrews, Mating Flange, Mounting Flange
Current Rating (Amps):
3A per Contact
Datasheet:
1. How to order MHDAS2F016YDE50 on Chuangxin Cloud?
3. Are the MHDAS2F016YDE50 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MHDAS2F016YDE50?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MHDAS2F016YDE50
Part Number MHDAS2F016YDE50
Manufacturer Amphenol Socapex
Series Micro HDAS
Packaging Tray
Product Status Active
Connector Type Receptacle
Contact Type Female Socket
Style Board to Board
Number of Positions 16
Number of Positions Loaded All
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)
Mounting Type Through Hole
Termination Solder
Fastening Type Threaded
Contact Finish - Mating Gold
Contact Finish Thickness - Mating 50.0µin (1.27µm)
Insulation Color Black
Insulation Height 0.213" (5.40mm)
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Material Flammability Rating UL94 V-0
Mated Stacking Heights -
Ingress Protection -
Features Jackscrews, Mating Flange, Mounting Flange
Current Rating (Amps) 3A per Contact