Cosel USA, Inc. MGFS80243R3
Part No.:
MGFS80243R3
Datasheet:
Chuangxin CloudMGFS80243R3.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 59W
Series:
MGFS (80W)
Packaging:
Tube
Voltage - Input (Min):
9V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output 1:
3.3V
Current - Output (Max):
18A
Power (Watts):
59 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
92%
Approval Agency:
CE, cURus, DEMKO
Standard Number:
Datasheet:
Chuangxin CloudMGFS80243R3.pdf
1. How to order MGFS80243R3 on Chuangxin Cloud?
3. Are the MGFS80243R3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MGFS80243R3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MGFS80243R3.
Image MGFS80243R3
Part Number MGFS80243R3
Manufacturer Cosel USA, Inc.
Series MGFS (80W)
Package/Case 6-DIP Module
Packaging Tube
Product Status Active
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 9V
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 18A
Power (Watts) 59 W
Voltage - Isolation 1.5 kV
Applications ITE (Commercial)
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency 92%