Cosel USA, Inc. MGFS40483R3
Part No.:
MGFS40483R3
Datasheet:
Chuangxin CloudMGFS40483R3.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 33W
Series:
MGFS (40W)
Packaging:
Tube
Voltage - Input (Min):
18V
Voltage - Input (Max):
76V
Voltage - Output 1:
3.3V
Current - Output (Max):
10A
Power (Watts):
33 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
89%
Control Features:
Enable, Active Low
Approval Agency:
CE, cURus, DEMKO
Standard Number:
Datasheet:
Chuangxin CloudMGFS40483R3.pdf
1. How to order MGFS40483R3 on Chuangxin Cloud?
3. Are the MGFS40483R3 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MGFS40483R3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MGFS40483R3.
Image MGFS40483R3
Part Number MGFS40483R3
Manufacturer Cosel USA, Inc.
Series MGFS (40W)
Package/Case 6-DIP Module
Packaging Tube
Product Status Active
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 18V
Voltage - Input (Max) 76V
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 10A
Power (Watts) 33 W
Voltage - Isolation 1.5 kV
Applications ITE (Commercial)
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency 89%