Cosel USA, Inc. MGFS10243R3
Part No.:
MGFS10243R3
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
7-SIP Module
Datasheet:
Chuangxin CloudMGFS10243R3.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 8.6W
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Series:
MGFS (10W)
Package/Case:
7-SIP Module
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Type:
Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
9V
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output 1:
3.3V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
2.6A
Power (Watts):
8.6 W
Voltage - Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OCP
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency:
86%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Control Features:
Approval Agency:
Standard Number:
Datasheet:
Chuangxin CloudMGFS10243R3.pdf
1. How to order MGFS10243R3 on Chuangxin Cloud?
3. Are the MGFS10243R3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MGFS10243R3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MGFS10243R3.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MGFS10243R3
Part Number MGFS10243R3
Manufacturer Cosel USA, Inc.
Series MGFS (10W)
Package/Case 7-SIP Module
Packaging Tube
Product Status Active
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 9V
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output 1 3.3V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 2.6A
Power (Watts) 8.6 W
Voltage - Isolation 1.5 kV
Applications ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, OCP
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Efficiency 86%