Micro Commercial Co MF200C12F2-BP
Part No.:
MF200C12F2-BP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
Diode Arrays
Package:
F2 Module
Datasheet:
Chuangxin CloudMF200C12F2-BP.pdf
Description:
DIODE MODULE GEN PURP 200A F2
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
F2 Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Series Connection
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.8 V @ 200 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
110 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 1200 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
F2
Datasheet:
1. How to order MF200C12F2-BP on Chuangxin Cloud?
3. Are the MF200C12F2-BP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MF200C12F2-BP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MF200C12F2-BP.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MF200C12F2-BP
Part Number MF200C12F2-BP
Manufacturer Micro Commercial Co
Series -
Package/Case F2 Module
Packaging Bulk
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Series Connection
Technology Standard
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.8 V @ 200 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 110 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 1200 V
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C