Micro Commercial Co MF150C06F2-BP
Part No.:
MF150C06F2-BP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
Diode Arrays
Package:
F2 Module
Datasheet:
Chuangxin CloudMF150C06F2-BP.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 600V 150A F2
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
F2 Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Series Connection
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.4 V @ 150 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
130 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 600 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
F2
Datasheet:
1. How to order MF150C06F2-BP on Chuangxin Cloud?
3. Are the MF150C06F2-BP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MF150C06F2-BP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MF150C06F2-BP.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MF150C06F2-BP
Part Number MF150C06F2-BP
Manufacturer Micro Commercial Co
Series -
Package/Case F2 Module
Packaging Bulk
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Series Connection
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.4 V @ 150 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 130 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 600 V
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C