ME03EA045-TE12L.pdf
ME03EA045-TE12L.pdf
| Image |  |
| Part Number | ME03EA045-TE12L |
| Manufacturer | KYOCERA AVX |
| Series | - |
| Package/Case | DO-214AC, SMA Flat Leads |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Technology | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 550 mV @ 3 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200 µA @ 45 V |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SMA-FL |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |