Micro Commercial Co MD240C12D2-BP
Part No.:
MD240C12D2-BP
Datasheet:
Chuangxin CloudMD240C12D2-BP.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 1200V 240A D2
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
240A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.25 V @ 300 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
9 mA @ 1200 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C
Datasheet:
1. How to order MD240C12D2-BP on Chuangxin Cloud?
3. Are the MD240C12D2-BP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MD240C12D2-BP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MD240C12D2-BP.
Image MD240C12D2-BP
Part Number MD240C12D2-BP
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 240A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.25 V @ 300 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 9 mA @ 1200 V
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C