Micro Commercial Co MD240C08D2-BP
Part No.:
MD240C08D2-BP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
Diode Arrays
Package:
Module
Datasheet:
Chuangxin CloudMD240C08D2-BP.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 800V 240A D2
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Series Connection
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
800 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
240A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.25 V @ 300 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
9 mA @ 800 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
D2
Datasheet:
1. How to order MD240C08D2-BP on Chuangxin Cloud?
3. Are the MD240C08D2-BP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MD240C08D2-BP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MD240C08D2-BP.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MD240C08D2-BP
Part Number MD240C08D2-BP
Manufacturer Micro Commercial Co
Series -
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Series Connection
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 800 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 240A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.25 V @ 300 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 9 mA @ 800 V
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C