Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MCU0805MD8251DP500
Part No.:
MCU0805MD8251DP500
Datasheet:
Chuangxin CloudMCU0805MD8251DP500.pdf
Description:
RES 8.25K OHM 0.5% 1/8W 0805
Series:
MCU AT - Professional
Resistance:
8.25 kOhms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Features:
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:
±25ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.62mm)
Datasheet:
1. How to order MCU0805MD8251DP500 on Chuangxin Cloud?
3. Are the MCU0805MD8251DP500 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCU0805MD8251DP500?
Image MCU0805MD8251DP500
Part Number MCU0805MD8251DP500
Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MCU AT - Professional
Product Status Active
Resistance 8.25 kOhms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Thin Film
Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 0805
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.62mm)