Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MCU0805MD2490BP500
Part No.:
MCU0805MD2490BP500
Datasheet:
Chuangxin CloudMCU0805MD2490BP500.pdf
Description:
RES 249 OHM 0.1% 1/8W 0805
Series:
MCU AT - Precision
Resistance:
249 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Features:
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±25ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.62mm)
Datasheet:
1. How to order MCU0805MD2490BP500 on Chuangxin Cloud?
3. Are the MCU0805MD2490BP500 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCU0805MD2490BP500?
Image MCU0805MD2490BP500
Part Number MCU0805MD2490BP500
Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MCU AT - Precision
Product Status Active
Resistance 249 Ohms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Thin Film
Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 0805
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.62mm)