Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MCU0805MC5901FP500
Part No.:
MCU0805MC5901FP500
Datasheet:
Chuangxin CloudMCU0805MC5901FP500.pdf
Description:
RES 5.9K OHM 1% 1/8W 0805
Series:
MCU AT - Professional
Resistance:
5.9 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Features:
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.62mm)
Datasheet:
1. How to order MCU0805MC5901FP500 on Chuangxin Cloud?
3. Are the MCU0805MC5901FP500 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCU0805MC5901FP500?
Image MCU0805MC5901FP500
Part Number MCU0805MC5901FP500
Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MCU AT - Professional
Product Status Active
Resistance 5.9 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Thin Film
Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 0805
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.62mm)