Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MCU0805MC1622FP500
Part No.:
MCU0805MC1622FP500
Datasheet:
Chuangxin CloudMCU0805MC1622FP500.pdf
Description:
RES 16.2K OHM 1% 1/8W 0805
Resistance:
16.2 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.62mm)
Datasheet:
1. How to order MCU0805MC1622FP500 on Chuangxin Cloud?
3. Are the MCU0805MC1622FP500 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCU0805MC1622FP500?
Image MCU0805MC1622FP500
Part Number MCU0805MC1622FP500
Product Status Active
Resistance 16.2 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Thin Film
Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 0805
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.62mm)