Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MCU08050D5112DP500
Part No.:
MCU08050D5112DP500
Datasheet:
Chuangxin CloudMCU08050D5112DP500.pdf
Description:
RES 51.1K OHM 0.5% 1/8W 0805
Resistance:
51.1 kOhms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient:
±25ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.022" (0.55mm)
Datasheet:
1. How to order MCU08050D5112DP500 on Chuangxin Cloud?
3. Are the MCU08050D5112DP500 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCU08050D5112DP500?
Image MCU08050D5112DP500
Part Number MCU08050D5112DP500
Product Status Active
Resistance 51.1 kOhms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Thin Film
Features Anti-Sulfur
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0805
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)