Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MCT0603PC1209FP500
Part No.:
MCT0603PC1209FP500
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Datasheet:
Chuangxin CloudMCT0603PC1209FP500.pdf
Description:
RES 12 OHM 1% 1/4W 0603
Manufacturer:
Series:
MCT HP
Resistance:
12 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Features:
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Size / Dimension:
0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max):
0.022" (0.55mm)
Datasheet:
1. How to order MCT0603PC1209FP500 on Chuangxin Cloud?
3. Are the MCT0603PC1209FP500 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCT0603PC1209FP500?
Image MCT0603PC1209FP500
Part Number MCT0603PC1209FP500
Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MCT HP
Product Status Active
Resistance 12 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Thin Film
Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 0603
Size / Dimension 0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)