Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MCS0402MD2701DE000
Part No.:
MCS0402MD2701DE000
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Datasheet:
Chuangxin CloudMCS0402MD2701DE000.pdf
Description:
RES 2.7K OHM 0.5% 1/16W 0402
Manufacturer:
Series:
MCS AT - Professional
Resistance:
2.7 kOhms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
0.063W, 1/16W
Features:
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:
±25ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.015" (0.37mm)
Datasheet:
1. How to order MCS0402MD2701DE000 on Chuangxin Cloud?
3. Are the MCS0402MD2701DE000 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCS0402MD2701DE000?
Image MCS0402MD2701DE000
Part Number MCS0402MD2701DE000
Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MCS AT - Professional
Product Status Active
Resistance 2.7 kOhms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thin Film
Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 0402
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.015" (0.37mm)