Micro Commercial Co MCQ12N06-TP
Part No.:
MCQ12N06-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
Chuangxin CloudMCQ12N06-TP.pdf
Description:
MOSFET N-CH 60V 12A 8SOP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
12A (Tj)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
9mOhm @ 12A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
31 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1988 pF @ 30 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
3.1W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-SOP
Datasheet:
Chuangxin CloudMCQ12N06-TP.pdf
1. How to order MCQ12N06-TP on Chuangxin Cloud?
3. Are the MCQ12N06-TP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCQ12N06-TP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MCQ12N06-TP.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MCQ12N06-TP
Part Number MCQ12N06-TP
Manufacturer Micro Commercial Co
Series -
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12A (Tj)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 9mOhm @ 12A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 31 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1988 pF @ 30 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3.1W
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)