Taiwan Semiconductor Corporation MBRS10100
Part No.:
MBRS10100
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
Chuangxin CloudMBRS10100.pdf
Description:
10A, 100V, SCHOTTKY RECTIFIER
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
850 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 100 V
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-263AB (D2PAK)
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
Datasheet:
Chuangxin CloudMBRS10100.pdf
1. How to order MBRS10100 on Chuangxin Cloud?
3. Are the MBRS10100 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MBRS10100?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MBRS10100.
7.How to contact us to get technical supports, such as MBRS10100 pin diagram, MBRS10100 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MBRS10100H MBRS10100
Part Number MBRS10100H MBRS10100
Manufacturer Taiwan Semiconductor Corporation Taiwan Semiconductor Corporation
Series - -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Technology Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V 100 V
Current - Average Rectified (Io) 10A 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 850 mV @ 10 A 850 mV @ 10 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 100 V 100 µA @ 100 V
Qualification - -
Mounting Type Surface Mount Surface Mount
Supplier Device Package TO-263AB (D2PAK) TO-263AB (D2PAK)
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C -55°C ~ 175°C