Taiwan Semiconductor Corporation MBRF5100H
Part No.:
MBRF5100H
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-2 Full Pack
Datasheet:
Chuangxin CloudMBRF5100H.pdf
Description:
5A, 100V, PLANAR SCHOTTKY
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-220-2 Full Pack
Packaging:
Tube
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
ITO-220AC
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Datasheet:
Chuangxin CloudMBRF5100H.pdf
1. How to order MBRF5100H on Chuangxin Cloud?
3. Are the MBRF5100H price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MBRF5100H?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MBRF5100H.
7.How to contact us to get technical supports, such as MBRF5100H pin diagram, MBRF5100H datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MBRF5100H
Part Number MBRF5100H
Manufacturer Taiwan Semiconductor Corporation
Series -
Package/Case TO-220-2 Full Pack
Packaging Tube
Product Status Active
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Current - Average Rectified (Io) 5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 5 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade Automotive
Qualification AEC-Q101
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package ITO-220AC
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C