SMC Diode Solutions MBRF40100CT
Part No.:
MBRF40100CT
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
Chuangxin CloudMBRF40100CT.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTT 100V ITO220AB
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Series:
Package/Case:
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
880 mV @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
ITO-220AB
Datasheet:
Chuangxin CloudMBRF40100CT.pdf
1. How to order MBRF40100CT on Chuangxin Cloud?
3. Are the MBRF40100CT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MBRF40100CT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MBRF40100CT.
Image MBRF40100CT MBRF40100CTR
Part Number MBRF40100CT MBRF40100CTR
Manufacturer SMC Diode Solutions SMC Diode Solutions
Series - -
Package/Case TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Packaging Tube Tube
Product Status Active Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V 100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 880 mV @ 20 A 880 mV @ 20 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 100 V 1 mA @ 100 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C