Taiwan Semiconductor Corporation MBRF10100
Part No.:
MBRF10100
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-2 Full Pack
Datasheet:
Chuangxin CloudMBRF10100.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 10A ITO220AC
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-220-2 Full Pack
Packaging:
Tube
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
850 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
ITO-220AC
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Datasheet:
Chuangxin CloudMBRF10100.pdf
1. How to order MBRF10100 on Chuangxin Cloud?
3. Are the MBRF10100 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MBRF10100?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MBRF10100.
7.How to contact us to get technical supports, such as MBRF10100 pin diagram, MBRF10100 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MBRF10100 MBRF10100HC0G
Part Number MBRF10100 MBRF10100HC0G
Manufacturer Taiwan Semiconductor Corporation Taiwan Semiconductor Corporation
Series - -
Package/Case TO-220-2 Full Pack TO-220-2 Full Pack
Packaging Tube Tube
Product Status Active Active
Technology Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V 100 V
Current - Average Rectified (Io) 10A 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 850 mV @ 10 A 850 mV @ 10 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 100 V 100 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F - -
Grade - -
Qualification - -
Mounting Type Through Hole Through Hole
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C