SMC Diode Solutions MBRB40150CT
Part No.:
MBRB40150CT
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
Chuangxin CloudMBRB40150CT.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V D2PAK
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
950 mV @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 150 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
D2PAK
Datasheet:
Chuangxin CloudMBRB40150CT.pdf
1. How to order MBRB40150CT on Chuangxin Cloud?
3. Are the MBRB40150CT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MBRB40150CT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MBRB40150CT.
Image MBRB40150CT
Part Number MBRB40150CT
Manufacturer SMC Diode Solutions
Series -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 950 mV @ 20 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 150 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C