Diodes Incorporated MBRB10150CT-13
Part No.:
MBRB10150CT-13
Datasheet:
Chuangxin CloudMBRB10150CT-13.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOT 150V 5A TO-263
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
890 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 150 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
Datasheet:
1. How to order MBRB10150CT-13 on Chuangxin Cloud?
3. Are the MBRB10150CT-13 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MBRB10150CT-13?
Image MBRB10150CT-13 MBRB10150CT
Part Number MBRB10150CT-13 MBRB10150CT
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Technology Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V 150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 5A 5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 890 mV @ 5 A 890 mV @ 5 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 µA @ 150 V 50 µA @ 150 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C -55°C ~ 175°C