SMC Diode Solutions MBRB10150CT
Part No.:
MBRB10150CT
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
Chuangxin CloudMBRB10150CT.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V D2PAK
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
930 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 150 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
D2PAK
Datasheet:
Chuangxin CloudMBRB10150CT.pdf
1. How to order MBRB10150CT on Chuangxin Cloud?
3. Are the MBRB10150CT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MBRB10150CT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MBRB10150CT.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MBRB10150CT
Part Number MBRB10150CT
Manufacturer SMC Diode Solutions
Series -
Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 930 mV @ 5 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 150 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C