SMC Diode Solutions MBR60200WT
Part No.:
MBR60200WT
Package:
TO-247-3
Datasheet:
Chuangxin CloudMBR60200WT.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOT 200V 30A TO247AD
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 30 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-247AD
Datasheet:
Chuangxin CloudMBR60200WT.pdf
1. How to order MBR60200WT on Chuangxin Cloud?
3. Are the MBR60200WT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MBR60200WT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MBR60200WT.
7.How to contact us to get technical supports, such as MBR60200WT pin diagram, MBR60200WT datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MBR60200WT
Part Number MBR60200WT
Manufacturer SMC Diode Solutions
Series -
Package/Case TO-247-3
Packaging Tube
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 30 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C