Littelfuse Inc. MBR40100WT
Part No.:
MBR40100WT
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
TO-247-3
Datasheet:
Chuangxin CloudMBR40100WT.pdf
Description:
DIODE ARRAY SCHOTT 100V TO-247AD
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
MBR
Package/Case:
TO-247-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
880 mV @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
TO-247AD
Datasheet:
Chuangxin CloudMBR40100WT.pdf
1. How to order MBR40100WT on Chuangxin Cloud?
3. Are the MBR40100WT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MBR40100WT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MBR40100WT.
7.How to contact us to get technical supports, such as MBR40100WT pin diagram, MBR40100WT datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MBR40100WT
Part Number MBR40100WT
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series MBR
Package/Case TO-247-3
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 880 mV @ 20 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 100 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C