MBR30100CTF-G1.pdf
MBR30100CTF-G1.pdf
| Image |  |
| Part Number | MBR30100CTF-G1 | MBR30100CTF-E1 |
| Manufacturer | Diodes Incorporated | Diodes Incorporated |
| Series | - | - |
| Package/Case | TO-220-3 Full Pack | TO-220-3 Full Pack |
| Packaging | Tube | Tube |
| Product Status | Active | Active |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | 1 Pair Common Cathode |
| Technology | Schottky | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100 V | 100 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 15A | 15A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 850 mV @ 15 A | 850 mV @ 15 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100 µA @ 100 V | 100 µA @ 100 V |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | -55°C ~ 150°C |