Littelfuse Inc. MBR20100CTP
Part No.:
MBR20100CTP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Chuangxin CloudMBR20100CTP.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOT 100V 10A TO220AB
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
MBR
Package/Case:
TO-220-3
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
TO-220AB
Datasheet:
Chuangxin CloudMBR20100CTP.pdf
1. How to order MBR20100CTP on Chuangxin Cloud?
3. Are the MBR20100CTP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MBR20100CTP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MBR20100CTP.
Image MBR20100CTP
Part Number MBR20100CTP
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series MBR
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 100 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C