EVVO MBR20100CT
Part No.:
MBR20100CT
Manufacturer:
EVVO
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Chuangxin CloudMBR20100CT.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOT 100V 10A TO220AB
Manufacturer:
EVVO
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
850 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
TO-220AB
Datasheet:
Chuangxin CloudMBR20100CT.pdf
1. How to order MBR20100CT on Chuangxin Cloud?
3. Are the MBR20100CT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MBR20100CT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MBR20100CT.
7.How to contact us to get technical supports, such as MBR20100CT pin diagram, MBR20100CT datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MBR20100CT
Part Number MBR20100CT
Manufacturer EVVO
Series -
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 850 mV @ 10 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C