MBR15U100-TP.pdf
MBR15U100-TP.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MBR15U100-TP.
| Image |  |
| Part Number | MBR15U100L-TP | MBR15U100Q-TP | MBR15U100-TP |
| Manufacturer | Micro Commercial Co | Micro Commercial Co | Micro Commercial Co |
| Series | - | - | - |
| Package/Case | TO-277, 3-PowerDFN | TO-277, 3-PowerDFN | TO-277, 3-PowerDFN |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk |
| Product Status | Active | Active | Active |
| Technology | Schottky | Schottky | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100 V | 100 V | 100 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 15A | 15A | 15A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 850 mV @ 15 A | 850 mV @ 15 A | 850 mV @ 15 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | - | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100 µA @ 100 V | 100 µA @ 100 V | 100 µA @ 100 V |
| Capacitance @ Vr, F | - | - | - |
| Grade | - | - | - |
| Qualification | - | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | TO-277 | TO-277 | TO-277 |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | -55°C ~ 150°C | -55°C ~ 150°C |