Littelfuse Inc. MBR10150CT
Part No.:
MBR10150CT
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Chuangxin CloudMBR10150CT.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 150V 5A TO220AB
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
MBR
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
930 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 150 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220AB
Datasheet:
Chuangxin CloudMBR10150CT.pdf
1. How to order MBR10150CT on Chuangxin Cloud?
3. Are the MBR10150CT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MBR10150CT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MBR10150CT.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as MBR10150CT pin diagram, MBR10150CT datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MBR10150CT
Part Number MBR10150CT
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series MBR
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 930 mV @ 5 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 150 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C