Micro Commercial Co MBR10100F-BP
Part No.:
MBR10100F-BP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-2 Isolated Tab
Datasheet:
Chuangxin CloudMBR10100F-BP.pdf
Description:
Interface
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
TO-220-2 Isolated Tab
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
850 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
ITO-220AC
Operating Temperature - Junction:
-50°C ~ 150°C
Datasheet:
1. How to order MBR10100F-BP on Chuangxin Cloud?
3. Are the MBR10100F-BP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MBR10100F-BP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MBR10100F-BP.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MBR10100F-BP
Part Number MBR10100F-BP
Manufacturer Micro Commercial Co
Series -
Package/Case TO-220-2 Isolated Tab
Packaging Bulk
Product Status Active
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Current - Average Rectified (Io) 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 850 mV @ 10 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package ITO-220AC
Operating Temperature - Junction -50°C ~ 150°C