NKK Switches MB2065SS2A30-CA
Part No.:
MB2065SS2A30-CA
Manufacturer:
NKK Switches
Category:
Pushbutton Switches
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudMB2065SS2A30-CA.pdf
Description:
MINIATURE PUSHBUTTON/MULTI-FUNCT
Manufacturer:
NKK Switches
Series:
MB2000
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Type:
Standard
Circuit:
SPDT
Switch Function:
On-On
Current Rating (Amps):
6A (AC), 3A (DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Round, Button
Actuator Marking:
No Marking
Color - Actuator/Cap:
Black
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Termination Style:
PC Pin
Ingress Protection:
Features:
Epoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 6.50mm Dia
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C
Datasheet:
1. How to order MB2065SS2A30-CA on Chuangxin Cloud?
3. Are the MB2065SS2A30-CA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MB2065SS2A30-CA?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MB2065SS2A30-CA MB2065SS2A30 MB2065SS2A30-CC
Part Number MB2065SS2A30-CA MB2065SS2A30 MB2065SS2A30-CC
Manufacturer NKK Switches NKK Switches NKK Switches
Series MB2000 MB2000 MB2000
Packaging Bulk Bulk Bulk
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete
Mounting Type Through Hole, Right Angle Through Hole, Right Angle Through Hole, Right Angle
Type Standard Standard Standard
Circuit SPDT SPDT SPDT
Switch Function On-On On-On On-On
Current Rating (Amps) 6A (AC), 3A (DC) 6A (AC), 3A (DC) 6A (AC), 3A (DC)
Voltage Rating - AC 125 V 125 V 125 V
Voltage Rating - DC 30 V 30 V 30 V
Actuator Type Round, Button Round, Button Round, Button
Actuator Marking No Marking No Marking No Marking
Color - Actuator/Cap Black Black Black
Illumination Type, Color - - -
Termination Style PC Pin PC Pin PC Pin
Ingress Protection - - -
Features Epoxy Sealed Terminals Epoxy Sealed Terminals Epoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions Circular - 6.50mm Dia Circular - 6.50mm Dia Circular - 6.50mm Dia
Operating Temperature -30°C ~ 85°C -30°C ~ 85°C -30°C ~ 85°C