Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX8878EZK28+
Part No.:
MAX8878EZK28+
Manufacturer:
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
Chuangxin CloudMAX8878EZK28+.pdf
Description:
IC REG LIN 2.8V 150MA TSOT23-5
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.165V @ 150mA (Typ)
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
180 µA
Current - Supply (Max):
100 µA
PSRR:
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TSOT-23-5
Datasheet:
1. How to order MAX8878EZK28+ on Chuangxin Cloud?
3. Are the MAX8878EZK28+ price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MAX8878EZK28+?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MAX8878EZK28+.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MAX8878EZK28+ MAX8878EZK28+T
Part Number MAX8878EZK28+ MAX8878EZK28+T
Manufacturer Analog Devices Inc./Maxim Integrated Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Series - -
Packaging Bulk Bulk
Product Status Obsolete Obsolete
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 6.5V 6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V 2.8V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 0.165V @ 150mA (Typ) 0.165V @ 150mA (Typ)
Current - Output 150mA 150mA
Current - Quiescent (Iq) 180 µA 180 µA
Current - Supply (Max) 100 µA 100 µA
PSRR - -
Control Features Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)