Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX8878EUK27
Part No.:
MAX8878EUK27
Manufacturer:
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Chuangxin CloudMAX8878EUK27.pdf
Description:
IC REG LINEAR LDO
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.7V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.165V @ 150mA (Typ)
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
180 µA
Current - Supply (Max):
100 µA
PSRR:
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-5
Datasheet:
1. How to order MAX8878EUK27 on Chuangxin Cloud?
3. Are the MAX8878EUK27 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MAX8878EUK27?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MAX8878EUK27.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MAX8878EUK27 MAX8878EUK27+ MAX8878EUK27-T MAX8878EUK27+T
Part Number MAX8878EUK27 MAX8878EUK27+ MAX8878EUK27-T MAX8878EUK27+T
Series - - - -
Package/Case SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 6.5V 6.5V 6.5V 6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.7V 2.7V 2.7V 2.7V
Voltage - Output (Max) - - - -
Voltage Dropout (Max) 0.165V @ 150mA (Typ) 0.165V @ 150mA (Typ) 0.165V @ 150mA (Typ) 0.165V @ 150mA (Typ)
Current - Output 150mA 150mA 150mA 150mA
Current - Quiescent (Iq) 180 µA 180 µA 180 µA 180 µA
Current - Supply (Max) 100 µA 100 µA 100 µA 100 µA
PSRR - - - -
Control Features Enable Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)