Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX8869EUE25+T
Part No.:
MAX8869EUE25+T
Package:
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
Chuangxin CloudMAX8869EUE25+T.pdf
Description:
IC REG LIN POS ADJ 1A 16TSSOP
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Type:
Adjustable (Fixed)
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
0.8V (2.5V)
Voltage - Output (Max):
5V
Voltage Dropout (Max):
Current - Output:
1A
Current - Quiescent (Iq):
2 mA
Current - Supply (Max):
2.5 mA
PSRR:
54dB (100kHz)
Control Features:
Enable, Reset, Soft Start
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package:
16-TSSOP-EP
Datasheet:
1. How to order MAX8869EUE25+T on Chuangxin Cloud?
3. Are the MAX8869EUE25+T price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MAX8869EUE25+T?
Image MAX8869EUE25+ MAX8869EUE25+T
Part Number MAX8869EUE25+ MAX8869EUE25+T
Manufacturer Analog Devices Inc./Maxim Integrated Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Series - -
Package/Case 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Output Configuration Positive Positive
Output Type Adjustable (Fixed) Adjustable (Fixed)
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 5.5V 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.8V (2.5V) 0.8V (2.5V)
Voltage - Output (Max) 5V 5V
Voltage Dropout (Max) - -
Current - Output 1A 1A
Current - Quiescent (Iq) 2 mA 2 mA
Current - Supply (Max) 2.5 mA 2.5 mA
PSRR 54dB (100kHz) 54dB (100kHz)
Control Features Enable, Reset, Soft Start Enable, Reset, Soft Start
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)