Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX8868EZK28+T
Part No.:
MAX8868EZK28+T
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
Chuangxin CloudMAX8868EZK28+T.pdf
Description:
IC REG LIN 2.8V 150MA TSOT23-5
Package/Case:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Type:
Fixed
Voltage - Input (Max):
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.165V @ 150mA (Typ)
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
180 µA
Current - Supply (Max):
100 µA
PSRR:
63dB (10kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package:
TSOT-23-5
Datasheet:
1. How to order MAX8868EZK28+T on Chuangxin Cloud?
3. Are the MAX8868EZK28+T price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MAX8868EZK28+T?
Image MAX8868EZK28+T
Part Number MAX8868EZK28+T
Manufacturer Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Series -
Package/Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.165V @ 150mA (Typ)
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 180 µA
Current - Supply (Max) 100 µA
PSRR 63dB (10kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)