Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX8868EUK29+T
Part No.:
MAX8868EUK29+T
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Chuangxin CloudMAX8868EUK29+T.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.9V 150MA SOT23-5
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Input (Max):
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.9V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.165V @ 150mA (Typ)
Current - Output:
150mA
PSRR:
63dB (10kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package:
SOT-23-5
Datasheet:
1. How to order MAX8868EUK29+T on Chuangxin Cloud?
3. Are the MAX8868EUK29+T price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MAX8868EUK29+T?
Image MAX8868EUK29 MAX8868EUK29+T
Part Number MAX8868EUK29 MAX8868EUK29+T
Manufacturer Analog Devices Inc./Maxim Integrated Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Series - -
Package/Case SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Obsolete
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 6.5V 6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.9V 2.9V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 0.165V @ 150mA (Typ) 0.165V @ 150mA (Typ)
Current - Output 150mA 150mA
Current - Quiescent (Iq) 180 µA 180 µA
Current - Supply (Max) 100 µA 100 µA
PSRR 63dB (10kHz) 63dB (10kHz)
Control Features Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)