Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX8867EZK36+T
Part No.:
MAX8867EZK36+T
Manufacturer:
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
Chuangxin CloudMAX8867EZK36+T.pdf
Description:
IC REG LIN 3.6V 150MA TSOT23-5
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.6V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.165V @ 150mA (Typ)
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
180 µA
Current - Supply (Max):
100 µA
PSRR:
63dB (10kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TSOT-23-5
Datasheet:
1. How to order MAX8867EZK36+T on Chuangxin Cloud?
3. Are the MAX8867EZK36+T price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MAX8867EZK36+T?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MAX8867EZK36+T
Part Number MAX8867EZK36+T
Manufacturer Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Series -
Package/Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.6V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.165V @ 150mA (Typ)
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 180 µA
Current - Supply (Max) 100 µA
PSRR 63dB (10kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)