Analog Devices Inc./Maxim Integrated MAX8867EUK36
Part No.:
MAX8867EUK36
Manufacturer:
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Chuangxin CloudMAX8867EUK36.pdf
Description:
IC REG LINEAR LDO
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.6V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.165V @ 150mA (Typ)
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
180 µA
Current - Supply (Max):
100 µA
PSRR:
63dB (10kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SOT-23-5
Datasheet:
1. How to order MAX8867EUK36 on Chuangxin Cloud?
3. Are the MAX8867EUK36 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MAX8867EUK36?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MAX8867EUK36.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MAX8867EUK36 MAX8867EUK36+T
Part Number MAX8867EUK36 MAX8867EUK36+T
Manufacturer Analog Devices Inc./Maxim Integrated Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Series - -
Package/Case SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Output Configuration Positive Positive
Output Type Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1
Voltage - Input (Max) 6.5V 6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.6V 3.6V
Voltage - Output (Max) - -
Voltage Dropout (Max) 0.165V @ 150mA (Typ) 0.165V @ 150mA (Typ)
Current - Output 150mA 150mA
Current - Quiescent (Iq) 180 µA 180 µA
Current - Supply (Max) 100 µA 100 µA
PSRR 63dB (10kHz) 63dB (10kHz)
Control Features Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)